HAFTANIN KONUĞU: ŞAİR ALİ ARSLAN VE ŞAİR-OZAN AŞIK FANİ İDİ…

Besni Eğitim Vakfı (BEV) pandemi süreci ile birlikte iletişim atağına geçti. BEV son bir yıldan bu yana, alanında uzman çok kıymetli konuşmacıları hemşerilerimizle buluşturdu. Bu konuşmacılar arasında, Besni Kaymakamımız Nazlı Demir, Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Halil Akkanat, Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Eski Bakanlardan Zeki Sezer, Prof. Dr. Haydar Bağış, TÜSİAD önceki Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası, Futurist Alphan Manas, Gazeteci-Yazar Abbas Güçlü, Eğitimci Prof. Dr. Selçuk Şirin, Tarihçi Sinan Meydan, Bursa Teknik Ünv./Profesör Mehmet Yazıcı, Uzman Dr. Erol Ergüler, Uzman Dr. Mustafa Torun, Gazeteci-Yazar Hasan Emre, Nefes Eğitmeni Nazan Özbay, Yeni Kuşak Köy Ens. Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Özgür Bozdoğan yer aldılar.  

Konukların Moderatörlüğünü BEV Başkanı İbrahim Bağış, BEV Başkan Yardımcısı Ali Aslanbay, BEV Eski Başkanlarından Mehmet Kaban, İletişimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Çağıran ve Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Güneşhan yaptı.

İletişimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Çağıran yaptığı açıklamada, BEV’in önemli misyonlarından birinin “hayatın her alanına ilişkin konularda eğitime katkı sunmak” olduğunu, bu kapsamda pandemi koşulları da dikkate alınarak zoom programları yoluyla 2020 yılı içinde 16 ayrı sunumda, youtube kanalı ve sosyal medya hariç, yaklaşık 2000 kişiye hitap ederek, katılımcıları hayatın her alanına ilişkin pek çok konuda bilgilendirdiklerini, ayrıca tüm bu yayınlara Besni Eğitim Vakfının youtube sayfası ile internet sayfasında ulaşılabileceğini belirtti.

Diğer yandan, BEV eski Başkanlarından Mehmet Kaban’da “Besni’den Haber” facebook sayfasından canlı olarak Besni’lileri BEV’in kuruluşu ve faaliyetleri hakkında detaylı olarak bilgilendirdi, gelen sorulara yanıt verdi.

Geçtiğimiz hafta da hemşerilerimiz İnşaat Mühendisi (İTÜ) Ali Arslan ile Aşık Fani Afşin Haftanın Konuğu idiler. Zoom programı üzerinden BEV Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Çağıran’ın sunduğu programa yoğun bir ilgi vardı.

İNŞAAT MÜHENDİSİ-ŞAİR ALİ ARSLAN

Artshop Yayınevi aracılığıyla “Derin Umutlar” ve “Yaşamdan İzler” adında iki ayrı şiir kitaplarını çıkaran Şair Ali Arslan, 27.09.1952 de Adıyaman, Besni’de doğdu.

İlk öğrenimini Besni Dumlupınar İlkokulu, orta öğrenimini İstanbul Haydarpaşa

Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi/

İnşaat Mühendisliği bölümünde 1975 yılında tamamladı.

Adıyaman İli, Gölbaşı ve Sincik ilçelerinde, aslen Besni’li olan bir enerji yatırımcısı firma tarafından yapılan dört adet baraj ve Hidroelektrik, bir adet de rüzgar santrallerini, proje koordinatörü olarak yönetmiştir.

Atatürk Baraj İnşaatı, Karakaya Baraj İnşaatı, Afşin-Elbistan Termik Santrali gibi, ülkemizin büyük projelerinde sorumlu mühendis olarak görev yapan Ali Arslan halen Gaziantep’te ikamet etmektedir.

OZAN/ŞAİR AŞIK FANİ AFŞİN

Yine aynı yayınevi tarafında  “ARADIM” şiir kitabı yayımlanan ve asıl adı Seydi Vakkas olan Âşık Fani Afşin, 1949 yılında Adıyaman/Besni-Hacı Halil Köyünde dünyaya geldi.

Okul eğitimi almamasına rağmen, küçük yaşlarda çobanlık yaparak Türkçe, Arapça ve Farsçayı kendi kendine öğrenen Aşık Fani, saz çalmayı da kendi kendine öğrendi.  İstanbul’da dönemin ünlü ozanları Mahsuni Şerif, Abdullah Papur, Muhlis Akarsu, Ali Ekber Çiçek ve İsmail Daimî ile tanıştı, onlardan âşıklık hususunda etkileşimde bulundu.

Vatanî görevini İzmir Menemen’de yaparken on yıl kadar sedef kakmacılığı ve hattatlık işiyle de ile uğraştı. Ek olarak, iki yıl kadar da Gaziantep Güzel Sanatları Geliştirme Merkezi’nde kurs hocalığı yaptı. Âşık Fani, evli ve altı çocuk babasıdır.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın